Dúbravka, (ne)bezpečná lokalita.

Autor: Ingrid Tkáčiková | 8.3.2020 o 19:24 | Karma článku: 10,65 | Prečítané:  7159x

Strach z večerných prechádzok, či z cestovania MHD, obavy o majetok, či bezmocnosť zo znečisťovania okolia. Opití výtržníci, ale aj narkomani a injekčné striekačky. Spoločný menovateľ? Dúbravčania sa zhodujú. Ubytovne.

Po tom, ako bol v máji minulého roka napadnutý manželský pár v autobuse číslo 83 smerujúcom do Dúbravky, si začali Bratislavčania klásť otázku, či je naozaj cestovanie v MHD bezpečné. Dúbravčanom, sa ale vtedy vynorila iná dôležitá otázka. Je život v tejto lokalite stále taký harmonický a bezpečný ako ten, na aký boli kedysi zvyknutí?

Z reakcií tunajších ľudí vyplýva, že ani zďaleka.

Samozrejme, že doterajší pokoj, pre ktorý sa sem mnoho, najmä mladých rodín, začalo sťahovať, bol narušený z veľkej časti enormnou výstavbou za posledných pár rokov. Hlavne na okrajoch tejto mestskej časti. A tento trend pokračuje. Výstavba neprestáva obsadzovať túto lokalitu, aj napriek tomu, že táto časť nemá územné plány.

Pre zvyšujúci sa počet obyvateľov chýbajú parkovacie miesta, lekári, škôlky, a takto by sme mohli pokračovať v rozličných odvetviach dôležitých pre život.

 

Je ale výstavba, a s ňou spojené prisťahovanie sa ďalších ľudí tou pravou príčinou, prečo sa obyvatelia Dúbravky začali cítiť nekomfortne, ba čo viac, ohrozene?

Asi nie celkom.

Za posledný mesiac bola na sociálnych sieťach čoraz viac skloňovaná otázka bezpečnosti. Ľudia v tejto mestskej časti majú strach chodiť von najmä vo večerných hodinách, pretože sa často stretávajú s opitými ľuďmi a s ľuďmi pod vplyvom drog. Obávajú sa cestovania v MHD, pretože na zastávkach, ale aj priamo v autobusoch zažívajú nepríjemné incidenty. Tiež im nie je ľahostajné ničenie ich majetku, najmä poškodzovanie áut, ktoré je v Dúbravke v poslednej dobe veľmi častým javom. Okrajové časti sú nadmieru zahltené odpadkami, nevynímajúc nebezpečné injekčné striekačky, porozhadzované po zemi.

Niekde nastala chyba, keď sa z tichej a pokojnej mestskej časti zrazu stáva jej pravý opak.

Veľké množstvo ľudí sa ale zhoduje v tom, kde je možná príčina tohto celého.

 

Dúbravka je známa svojim veľkým množstvom ubytovní, a taktiež rôznych ubytovacích zariadení. Asi najznámejšou je ubytovňa Fortuna. Za zmienku určite stojí aj robotnícka ubytovňa Majster, či ubytovňa Thorin, ktorá ponúka krátkodobé, aj dlhodobé ubytovanie pre kohokoľvek. Nesmieme zabudnúť ani na internát stojaci hneď pri konečnej zastávke Pri kríži. 

Tieto, a zariadenia podobného tipu, spája jedno. Bývanie vo vlastníctve niekoho iného. Inak povedané, títo ľudia sa do takýchto Dúbravských zariadení sťahujú buď vtedy, keď im zlá životná situácia nedovoľuje nájsť si vlastné bývanie, alebo vtedy, keď majú nejakú jednorazovú, či sezónnu prácu. O internátoch asi hovoriť netreba.

 

Napríklad v ubytovni Fortuna, patriacej hlavnému mestu SR,  zaplatí dospelý človek 75eur mesačne. Nehľadiac na podmienky, v Bratislave, smiešna suma za bývanie. Ubytovaných viaže dodržiavanie domového poriadku, kde sú jasne dané pravidlá, ako sa majú v objekte správať a akým spôsobom majú platiť úhradu za bývanie. A to je všetko. Zo štatútu, platiaceho pre túto konkrétnu ubytovňu vyplýva, že pre týchto ľudí nie sú zriadené žiadne špeciálne sociálne kontroly a hlavne, nie časté a pravidelné. Vzhľadom na sociálnu situáciu týchto ľudí štatút, žiaľ, nijako neurčuje takéto kontroly, a to ani pre nezaopatrené osoby.

Kontroly mestskej polície v okolí sú absolútne nepostačujúce.

Preto, obyvatelia týchto zariadení, ktorí si uvedomujú, že aj tak tu bývajú len krátkodobo, nemajú zábrany takmer pred ničím.

Hoci by sa mohlo zdať, že domový poriadok naoko dodržiavajú, v okolí ubytovne je realita iná.

 

Obyvatelia priľahlých bytových domov sa tu často stretávajú s poškodenými autami, s ľuďmi pod vplyvom alkoholu, či iných návykových látok, o čom svedčí aj čoraz väčší počet povyhadzovaných injekčných striekačiek, či rozbitých fliaš od alkoholu, a enormné znečistenie verejného priestranstva.

Nezaopatrené deti aj dospievajúci, ktorí nie sú pod kontrolou svojich rodičov, majú preto priestor pre čokoľvek.

Pre poškodzovanie cudzích vecí, pre krádeže, pre týranie zvierat, či, pre napádanie iných ľudí v autobusoch MHD, ktoré nevymizlo ani po, už v úvode spomínanom incidente.

Naopak, ľudia sa začínajú čím viac ozývať, pretože sa boja, či už o samých seba, alebo o svoj majetok.

Dočkáme sa teda raz toho, že kompetentní v týchto veciach začnú dlhodobo a rázne konať, aby sa do Dúbravky opäť vrátil pokoj, pre ktorý sa sem mnohí z nás prisťahovali? Začne mestská časť, aj v spolupráci s políciou dbať o to, aby sa tu ľudia cítili opäť v bezpečí? 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kollár ležal na špeciálnom oddelení. Nemal prijímať návštevy ani nahrávať videá

O tom, že počas hospitalizácie vystúpil v televízii, nemocnica nevedela.


Už ste čítali?