Namiesto analýzy opätovného spustenia ekonomiky, Matovič ukázal graf ,,2%"

Autor: Ingrid Tkáčiková | 15.4.2020 o 9:58 | Karma článku: 5,00 | Prečítané:  1058x

Niektorí majitelia už zatvorili svoje prevádzky. Nadobro. Tam, kde dlhé roky fungovala, a snažila sa z mesiaca na mesiac finančne vychádzať obľúbená predajňa, sa hľadajú noví nájomníci.

Ekonómovia z Inštitútu finančnej politiky vypočítali, ako by sme si pomohli otvorením ďalších prevádzok. Výsledok? Vzrast HDP o 2%. Vraj. Pre niekoho smiešne 2%, pre niekoho percentá, čo zachraňujú domácnosti. Na tie 2% sú ale viazané ďalšie percentá. Prevádzka je závislá od inej prevádzky. Dodávateľ, ktorý zásoboval väčšie prevádzky, je momentálne odstrihnutý tiež. Fakt, že dlhšie pretrvávanie uzavretia prevádzok v stagnácii, bude určite pre mnoho ľudí likvidačné, zohľadnený nebol.

Už teraz mnohí avizujú, že štátna pomoc je nepostačujúca. Firmy, ktoré žijú z mesiaca na mesiac sú na hranici udržatelnosti. Zamestnanosť je ohrozená tiež.

Európska komisia chce dnes vyzvať členské štáty, aby sa snažili koordinovať otváranie spoločností a rušenie reštrikčných opatrení, ktoré by mali byť postupné a odôvodnené.

V Rakúsku sa od utorka začali opatrenia zmierňovať. Český premiér včera tiež oznámil, že od budúceho pondelka môžu začať predávať farmárske trhy a fungovať môžu aj autobazáre, či remeselníci. O týždeň neskôr, už spustia otvorenie obchodov s rozlohou do 200 metrov štvorcových, v polovici mája do 1000 metrov štvorcových. U nás zatiaľ, ani poľnohospodár, ktorý dopestoval svoje produkty, ich predávať von na trhu nemôže. Trhy sú zavreté, zelenina znehodnotená.

My sa hrdíme tým, že sme krajina, ktorá má najnižšie číslo úmrtí na coronavírus v Európe. Zároveň sme ale aj tí, ktorí nevedia, ako naštartovať ekonomiku tak, aby ľudia neprichádzali o zamestnanie, a podnikatelia o zabehnuté prevádzky. Situáciu chce premiér začať riešiť o týždeň. Namiesto ekonómov, s virológmi. Nemáme plán, ani žiadne analýzy. Obávam sa, že farebný graf, na ktorom nám svietia 2%, nám stačiť nebude. Dúfajme však, že niekto na ministerstve financií predstaví plán, ktorý zachráni aspoň časť podnikov, samozrejme, so zreteľom na dodržiavanie doterajších hygienických štandardov. Tak, aby nebolo ohrozené zdravie, ale zároveň, aby obchody, ktoré tu fungujú dlhé roky, za mesiac neskrachovali.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kollár ležal na špeciálnom oddelení. Nemal prijímať návštevy ani nahrávať videá

O tom, že počas hospitalizácie vystúpil v televízii, nemocnica nevedela.

Dobré ráno

Dobré ráno: Raz si pamätá, raz nie. Čo priznala Jankovská?

Vo výpovedi spomína aj Roberta Fica.


Už ste čítali?